Základná škola Staré Hory

Dnes je , meniny má . Update: 02.02.2022

  Základná škola Staré Hory

Školský rok 2021/2022 .:. Školský rok 2020/2021 .:. Školský rok 2019/2020 .:. Školský rok 2018/2019 .:.Školský rok 2017/2018 .:. Školský rok 2016/2017 .:. Školský rok 2015/2016 .:. Školský rok 2014/2015


Starohorec č.3-4
Korytnica – kúpele. V rámci spoznávania regiónu sme navštívili obec Korytnica. Mohli sme sledovať prácu v plničke minerálnej vody – od vzniku plastovej fľaše po naplnenie pramenistou vodou, čo bolo veľmi poučné. Dávna sláva kúpeľov už upadla, no snahou niekoľkých odvážnych ľudí je obnova liečebných prameňov Vojtech, Žofia, Jozef a Anton.
Prajeme veľa síl i šťastia – radi zavítame opäť!
Dňa 22.júna sme sa my - prváci a druháci dočkali nášho triedneho výletu do Banskej Bystrice. Po zdolaní 101 schodov sa nám naskytol nádherný výhľad z hodinovej veže na námestie mesta a okolité pohoria v pozadí. Všetkých nás výborne osviežila aj zmrzlina. V Matejovom dome nás zaujali rôzne historické predmety a zaujímavý výklad pani lektorky. Prezreli sme si tiež interiéry kostolov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti námestia. Výlet sa nám všetkým páčil a prikladáme aj zopár fotiek.
Energoland Mochovce. V rámci koncoročného výletu žiaci druhého stupňa navštívili interaktívnu výstavu Energoland v Mochovciach. Po dlhej, ale zábavnej ceste vlakom sa pre nás otvorili brány vedy, techniky i nie tak vzdialenej budúcnosti. Videli aj skúsili sme veľa zaujímavého, radi sa do Energolandu vrátime :) .
Škola v prírode. Týždeň od 6. do 10. júna strávili naši tretiaci a štvrtáci v krásnom prostredí Donovál, kde absolvovali Školu v prírode. Program nabitý športovými, turistickými aj kultúrnymi zážitkami, doplnený, samozrejme, trochou učenia nám pripravil nezabudnuteľné spomienky. Veľa sme sa naučili o živote a prírode okolo nás, no i sami o sebe.
Dňa 2.6.2016 sme dostali divadelnú návštevu :) . Ako darček ku dňu detí prišlo divadlo Clipperton so svojím divadelným predstavením Polepetko. Svojim talentom nás potešilo a vtipnými hláškami pobavilo. Všetkým sa nám toto predstavenie páčilo a budeme radi, keď sa k nám ešte niekedy opäť vrátia.
1. júna 2016 sme sa počas praktickej časti OŽZ vybrali na náučný chodník v Jakube. Zase sme spoznali trošku lepšie naše okolie. Z náučných tabúľ sme sa dozvedeli rôzne zaujímavosti.
Eko – prednáška. V piatok 27. mája 2016 sa žiaci prvého stupňa zúčastnili eko-prednášky v realizácii zástupcov firmy Henkel. Deti sa pútavou a zábavnou formou dozvedeli, ako môžu ony samy prispieť k ochrane a zachovaniu rovnováhy v eko-systéme Zeme. Za spoluprácu ďakujeme Hanke Novákovej a Jankovi Čillíkovi :)
DEŇ RODINY 25.5.2016 sme si podvečer v okolí našej školy spríjemnili chvíľkami strávenými s našimi rodičmi, starými rodičmi a pani učiteľkami. Úvod patril tanečnému krúžku. Čakali nás stanoviská s témou recyklohier, prírody, zábavy. Po splnení úloh nás čakala zaslúžená opekačka. Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali :) .
LETNÝ BIATLON 13.5.2016 sa na našej škole opäť uskutočnilo okresné kolo LETNÉHO BIATLONU. Spolu súťažilo 32 žiakov, z toho 7 družstiev a jednotlivci zo 4 škôl. Napriek počasiu, ktoré nám veľmi neprialo, všetci zúčastnení absolvovali beh a streľbu zo vzduchovky. Gratulujeme víťazom a česť porazeným.
Uvítanie do života 20. mája 2016 sme mali česť svojou troškou prispieť k uvítaniu do života dvoch nových občanov – Filipa a Juraja. Slávnostnej chvíle sa zúčastnili a krásne zarecitovali Monika Peregrínová, Bianka Turčanová a Karinka Zraková.
POĽOVNÍCKY GULÁŠ. Vedúci poľovníckeho krúžku p. školník J. Ďurica pripravil spolu s ochotnými rodičmi 14.mája v areáli školy poľovnícky guláš. Popri varení žiaci - členovia poľovníckeho krúžku, zdolávali úlohy ako určovanie drevín, parožia, stôp divej zvery, streľbu zo vzduchovky. Predstavil sa nám aj pán kynológ s drezúrou poľovníckych psov. Bola aj tombola s množstvom zaujímavých cien. Guláš bol výborný a napriek upršanému počasiu sme sa zabavili.
Ako milovníci regiónu a turistiky, vybrali sme sa 7. mája na XX. ročník Jarného turistického prechodu Donovaly – Špania Dolina. Slniečko nám hrialo, krásne výhľady na NP Veľká Fatra, Nízke Tatry nás napĺňali. Dobrý rezník, guláš a medaila po absolvovaní túry na Španej Doline nás posilnili a zážitky s partiu potešili. O rok dovidenia :) .
Plavecký kurz – 11. mája sa začal 1. až 5. ročníku 7 dňový plavecký kurz na krytej plavárni na Štiavničkách v BB. Pod vedením pani inštruktorky A. Pažákovej a v doprovode p.uč. Kurjatkovej, Kopšovej, Pirošíkovej, Uhreckej sme sa učili a tešili z vody, vodných hier, otužovania a TOBOGÁNU. Ranné chvíle sme si spríjemňovali v mestskom parku v BB. Sme plavci, malí plavci, učiaci sa plavci, no aj partia tešiaca sa z vody :)
22.4.2016 Deň Zeme sme oslávili ako sa patrí, v prírode. Aktivity si pre nás pripravili lesní pedagógovia z Lesnej správy Staré Hory. I. stupeň sa vybral na ihrisko, kde ich čakalo niekoľko aktivít. Zahrali sme sa na rastúci les, na predátorov a jašterice, vtáčie rodinky, ktoré kŕmia svoje mláďatá a hádali sme, aké sme zviera. II. stupeň sa vybral na prechádzku po okolí Starých Hôr. Dozvedeli sa, ako fungujú lapače lykožrúta, dozvedeli sa ako funguje les. Tento deň s nami oslávilo aj slniečko. ĎAKUJEME :)
Zápis budúcich prváčikov. Šikovní, milí, veselí – takí sú naši budúci prváčikovia, s ktorými sme sa zoznámili v stredu 13. apríla na zápise. Sú šiesti a tešíme sa na nich v septembri!
Klobúkový deň 1.apríl máva rôzne prívlastky, no u nás to bol deň klobúkov. Všetky tipy, všetky farby, jedna hlava neostala holá - za deň bez skúšania to predsa stojí! :)
Starohorec č.2
V mesiaci marec 2016 sa naši žiaci štvrtého a piateho ročníka zapojili do aktivity čítania Veľkí čítajú malým. V rámci tejto aktivity každú stredu starší žiaci čítali rozprávky pred spaním svojim malým kamarátom zo škôlky. Naša vďaka patrí všetkým zúčastneným za výbornú prípravu a skvelú atmosféru. Už teraz sa tešíme na ďalšie pokračovanie tejto vydarenej spolupráce.
Veľkonočné aranžovanie
V stredu 23. marca 2016 sa žiačky Sára Gelatková, Simona Sochová, Nikola Archlebová a Denisa Dlhošová zúčastnili súťaže vo veľkonočnom aranžovaní organizovanom CVČ Junior na ZŠ Golianova v B. Bystrici. Simonka Sochová nám priniesla krásne 2. miesto v kategórii mladších žiačok. Tešíme sa a Sise srdečne blahoželáme!
Thurzov dom
V marci – mesiaci knihy sme 22. marca 2016 navštívili tvorivé dielne v Thurzovom dome v B. Bystrici. Dozvedeli sme sa všeličo zaujímavé z histórie písma a písomníctva na našom území, vylúštili neľahký starosloviensky text písaný hlaholikou.
Žiaci I. stupňa si pozreli aj výstavu v Poštovom múzeu venovanú novej, krásnej veľkonočnej známke vydanej Slovenskou poštou.
Zápis prváčikov
Veľkočné prázdniny
Školský karneval. Posledný februárový piatok našu školu pohltila veselá karnevalová nálada. Zbehli sa masky od výmyslu sveta – každý chcel zabodovať v náročnom výcvikovom programe, ktorý si pre mladších spolužiakov pripravili „seržanti a seržantky“ z 8. a 9. ročníka. Zavítali medzi nás aj malí kamaráti zo škôlky. Na záver bola každá maska odmenená sladkou odmenou.
Hviezdoslavov Kubín
17. februára 2016 sa uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Z prvého stupňa sa zúčastnilo 9 žiakov a z druhého stupňa 8 žiakov.
Za prvý stupeň boli ocenení:
1. miesto - Zuzka Rovná, 3. roč.
2. miesto – Karinka Zraková a Paťko Bulla, 3. roč.
3. miesto – Monika Peregrínová, 3. roč.
Na druhom stupni sa umiestnili:
1. miesto – Adriána Kúdelková, 9.roč.
2. miesto – Simona Sochová, 6. roč.
3. miesto – Maroš Čunderlík – 7. roč.
Víťazom srdečne blahoželáme!
Lyžiarsky kurz na Donovaloch žiakov 7., 8. ročníka. Plní elánu sme začali v pondelok 8.2. s pani učiteľkou Kopšovou spoznávať čaro lyží, ktoré sa šmýkali :) . Okrem dažďa nám napadlo v stredu aj množstvo snehu a kým sa svahy upravovali, my sme relaxovali v hoteli Limba na bazéne. Každý deň sme mali pripravený výborný obed aj s DEZERTOM v Kolibe Goral Donovaly, ktorý nám zabezpečila pani Maruškinová (mamina Richarda Džubáka), za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Zvládli sme pády, obraty, jazdu na pome, sedačke – sme lyžiari :)))).
OZ HOREC pri ZŠ Staré Hory Vám ponúka aj v tomto roku možnosť venovať 2% z vašich daní na zlepšenie vybavenosti školy našich detí :) ĎAKUJEME
Novoročná klzákovačka - Hovorí sa: „Ako na Nový rok, tak po celý rok“. Preto sme prvé športové hry v novom roku využili na poriadnu klzákovaciu nádielku, do sýta sa vybláznili :) No povedzte – odolali by ste?!
Pred vianočnými prázdninami sme sa tešili na triedne besiedky. Vyzdobené triedy, chutné koláčiky a malé darčeky pre spolužiakov, triedne pani učiteľky, boli milou pozornosťou :) . Popriali sme si šťastné a veselé Vianoce a s nádejou na snehovú prikrývku sme sa pobrali prázdninovať v kruhu rodiny.
Vianočné prázdniny a Riaditeľské voľno 8.1.2016
Cesta obcou :). Na hodinách regionálnej výchovy žiaci 5. a 6.ročníka v skupinkách "stavali" Cestu obcou, v ktorej bývajú. So záujmom a chuťou budovali svoje domy, bytovky, kostoly, obecné úrady, školy, vytvárali zeleň okolia. Hodiny boli zábavné a plné nápadov. Milé bolo pozorovať súdržnosť a chuť spolupracovať.
Prišiel nepoznaný. V stredu 16. decembra medzi nás zavítali škôlkári, aby sa spolu s nami potešili pri výchovno– vzdelávacom programe k Vianociam „Prišiel nepoznaný“. Zasúťažili sme si, zahrali sa a ako darček si každý z nás odnášal peknú vianočnú pesničku.
Hoci príchod Mikuláša medzi nás nebol až do poslednej chvíle vôbec istý, nakoniec sa mu to podarilo a prišiel sa pozrieť, či sa niektorí z nás aj polepšili :) . Odchádzal snáď veľmi spokojný, pretože takmer v každej triede sa mu dostalo aj peknej pesničky, za čo mohol potom odmeniť sladkými drobnosťami nás všetkých. Ďakujeme a tešíme sa zase o rok. :)
Pozvánka na Vianočnú besiedku a iné veci s tým súvisiace :)
Starohorec č.1
Riaditeľské voľno - 19.-20.11.2015
Naša škola sa 6.novembra zúčastnila Konferencie škôl s regionálnou výchovou v ZŠ s MŠ J.S.Neresnického v Dobrej Nive. V doprovode pani učiteľky Kopšovej sme prezentovali našu históriu, minulosť a kultúrne zaujímavosti. Sisa Sochová porozprávala prítomným o starohorskej čipke i pútnickom mieste. Sára Gelatková previedla baníckou a uhliarskou minulosťou a Nana Lovásová porozprávala o prírodných krásach NP Nízke Tatry, Veľká Fatra, kde sa Staré Hory rozprestierajú. Portrét významnej osobnosti regiónu J.D.Matejovie - priekopníka v obnove lesov – nakreslila a predstavila Ela Babjaková. Na konferencii sa nám veľmi páčilo, spoznali sme aj iné školy, kde sa vyučuje RGV.
Jesenné tvorivé dielne. Posledný deň pred jesennými prázdninami žiaci prvého stupňa strávili časť vyučovania spolu so svojimi starými (i mladými) rodičmi na Jesenných tvorivých dielňach. Keďže október je mesiacom úcty k starším – prvostupniari si pripravili pod vedením Mgr. Kurjaktovej milé vystúpenie pre svojich starkých a tí im na oplátku pomohli v dielničke pri vytváraním pekných jesenných dekorácií. Na záver si všetci spolu pochutnali na zdravých jesenných dobrotách.
Jesenné prázdniny
Návšteva Štátnej opery v Banskej Bystrici Štvrtok 22. októbra 2015 naši prvostupniari videli v štátnej opere krásne predstavenie zvolenského divadla - hudobnú rozprávku Tri prasiatka. Zasmiali sme sa i zaspievali si, strávili super dopoludnie ( i s krátkou jesennou naháňačkou v parku pri Pamätníku SNP).
Žiaci z poľovníckeho krúžku s vedúcim, pánom školníkom Ďuricom a milovníkmi prírody, sa vybrali na Donovaly – Nová Hoľa – Malý Zvolen za krásami ,,babieho leta“. Ráno bola zima, fúkal studený vietor, no obedné slniečko a výhľady pohladili naše srdiečka :)
2.10.2015 Matejov dom. V piatok, 2.10.2015, sme cestovali do minulosti mesta Banská Bystrica. Navštívili sme Matejov dom, kde nás čakali 3 poschodia plné vzácnych pamiatok a artefaktov nášho mesta. Videli sme modely mesta, šperky, zbrane, remeslá, obrazy. Boli sme si pozrieť aj jednotlivé časti mestského hradu. Lektorky nás veľmi milo prekvapili a porozprávali nám veľa zaujímavých vecí z histórie našej MEDENEJ Banskej Bystrice. Ďakujeme !
Žijem na strome a je mi dobre interaktívna výstava v Tihányiovskom kaštieli, ktorú sme navštívili 2. októbra 2015 nás veľmi príjemne prekvapila. Zabavili sme sa i dozvedeli veľa zaujímavostí zo života stromov a ich obyvateľov, dostali sme aj veľkú pochvalu za bohaté vedomosti o prírode od kurátorky výstavy PaedDr. Danky Bardonovej. Touto cestou jej ďakujeme za krásne a poučné dopoludnie.
Deň mlieka na školách (30.9.2015) Tento deň na našej škole patril mlieku a mliečnym výrobkom. Žiaci 8. a 9. ročníka si pre nás pripravili niekoľko zaujímavých informácií o mlieku a výrobkoch z neho, prečo je zdravé, prečo by sme ho mali piť. Žiaci počas etickej výchovy vyrobili plagát na túto tému. Čakala nás aj zábava. Každá trieda si vyskúšala postaviť pyramídu zo škatúľ mlieka. Zvládli to skoro všetky triedy. Na záver sme mali ochutnávku syra a dostali sme mliečny dezert. Do tohto dňa sa zapojila aj školská jedáleň.
OŽZ (3.9.- 4.9.2015) Začiatok školského roka sa niesol v znamení OŽZ. Najskôr sme sa niečo naučili a zopakovali sme si teoretické poznatky zo zdravotnej prípravy, riešení mimoriadnych situácií, ako sa máme správať v prírode. Druhý deň sme strávili v prírode a vybrali sme sa na vysielač nad Starými Horami, odkiaľ sme mali krásny výhľad na celé Staré Hory a ich okolie. Videli sme, ako prebieha ťažba dreva v náročných terénnych podmienkach. Slniečko nás sprevádzalo celou cestou.
Plenárne RZ a Triedne aktívy
Zahájenie školského roku 2015/2016

Základná škola Staré Hory (C), 2014-2022